ZAPRASZAMY DO REKLAMY

Formaty arkuszy papieru

(10 stycznia 2014 rok, Ziębice)

W różnych krajach popularne są różne ze stosowanych standardów formatu. Ja jednak skupię się na Polsce i postaram się w jak najprostszy sposób opisać, jak to się ma sprawa z formatami. Norma ISO 216 definiuje trzy serie formatów: A, B i C. We wszystkich seriach formatów proporcje długości boków zachowują proporcję 1 do √2.

format papieru A(patrz rysunek)

To najczęściej spotykane formaty papieru. Rozmiary boków formatu A0 są tak dobrane, że jego powierzchnia wynosi 1m2. Kolejne rozmiary formatów tworzone są poprzez dzielenie arkuszy dokładnie w połowie dłuższych boków. I tak A1 to połowa A0, A2 to połowa z A1, a3 to połowa z A2, A4 to połowa z A3 itd. wyraźnie widać to na obrazku.

Format A4 to standardowa wielkości kartki, spotykamy się z nim codziennie – dokumenty, małe bloki rysunkowe, dyplomy itd. Formaty większe niż A4 najczęściej używa się do drukowania np. plakatów, arkuszy reklamowych, druku map itp. Natomiast A5, A6 mogą być stosowane do druku małych ulotek reklamowych. Format A7 to doskonały format do wykonania jeszcze mniejszych ulotek reklamowych czy też krótkich informacji.

format papieru B(patrz rysunek)

Jeśli chodzi o wymiary B, to średnia geometryczna dwóch pośrednich wymiarów A i tak np. wymiary boków B1 są średnią geometryczną z boków A1 i A0.
format papieru C(patrz rysunek)

Wymiary formatów C są średnią geometryczną z odpowiednich wymiarów A i B, np. format C2 jest średnią geometryczną z A2 i B2.

Formaty C stosuje się głównie do kopert. W tym przypadku numer to informacja, jakiego rodzaju arkusz formatu A można bez konieczności składania umieścić w danej kopercie, np. do koperty C4 mieści się bez składania papier A4. Jeśli papier A4 zostanie raz złożony na pół, będzie miał wymiary A5, zatem zmieści się w kopercie C5. Z kolei po dwukrotnym złożeniu na pół arkusz A4 mieści się idealnie w kopercie C6.

Dodatkowo występuje jeszcze format DL, który ma rozmiar 1/3 A4 tj. 99×210mm w przypadku kopert jest to 110x220mm. DL często wykorzystuje się do druku ulotek reklamowych, lub małych ofert. W przypadku projektów lub zleceń drukarskich, możemy się spotkać z formatem 2 DL, 3 a nawet 4DL, w ten sposób możemy wydłużyć format lub go poszerzyć dodatkowo składając w połowie tworząc np. zaproszenia lub składane ulotki.Więcej na ten temat i innych standardów możecie przeczytać choćby tutaj TUTAJ

LOGO Volkswagen

(04 stycznia 2014 rok, Ziębice)

Podczas pierwszej prezentacji nowego modelu Golfa Volkswagen we wrześniu 2012 roku zmienione zostało logo marki.

Nowe logo na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się od starego, jednak gdy się dokładnie przyjrzymy są pewne różnice. Czcionce i pierścieniowi nadano lekki cień i efekt trójwymiarowościz dodatkowo oszlifowanymi krawędziami.


O ile nowe logo od poprzedniego nie różni się za wiele to spójrzcie jak wyglądało to i zmieniało się we wcześniejszych latach.


Pierwsze logo VW zostało zaprojektowane przez Franza Xaviera Reimspiess, pracownika Porsche - wygrał konkurs na najlepsze logo, a zarazem zdobył główna nagrodę w wysokości 100 Reichsmarks (około 1.000 zł).

A jako ciekawostka - może nie wszyscy wiedzą - w powstaniu Volkswagena maczał palce Hitler i miał z tym bardzo wiele wspólnego o czym możecie poczytać sobie chociażby TUTAJ

http://joemonster.org/art/9262/Ewolucja-logo-samochodowych-koncernow-II

RGB a CMYK?

(10 grudnia 2013 rok, Ziębice)

Na pewno nie raz zdarzyło się wam wydrukować zdjęcie z internetu na papierze lub zamówić druk reklamy, który w rezultacie różnił się od tego wyświetlonego na monitorze. Na pewno wielu z was wie dlaczego tak się dzieje. Dla tych, którzy jednak tego nie wiedzą postanowiłam nieco wyjaśnić. Temat jest bardzo szeroki, a w internecie można znaleźć bardzo dużo artykułów o przestrzeniach barwowych dlatego nie chcę się wiele rozpisywać. Postaram się jednak go krótko i prosto naświetlić. Jeśli oczywiście będziecie tego chcieli.

RGB

Model barw RGB wynika z właściwości jakie ma ludzkie oko, zatem w zależności od intensywności danego światła mieszanka tych trzech kolorów daje różne efekty. W związku z tym, że kolor tła w monitorze jest czarny, aby uzyskać jakiś kolor musimy użyć światła. Aby uzyskać konkretny kolor w przestrzeni barwowej RGB używa się trzech kolorów świateł czerwonego, zielonego i niebieskiego (Red Green Blue).

W związku z powyższym, obrazy w kolorach RGB widzimy wszędzie w tych urządzeniach które analizują obraz z pomocą światła. Aparaty cyfrowe, monitory, telewizory, skanery. Model RGB jest tylko modelem teoretycznym dlatego ze względu na różne właściwości w każdym urządzeniu każda ze składowych RGB może być minimalnie inaczej widziana.

Najczęściej stosowany jest 24-bitowy zapis kolorów, w którym każda z barw jest zapisana przy pomocy składowych, które przyjmują wartość z zakresu 0-255. W modelu RGB [0,0,0] oznacza kolor czarny ze względu na zerowe natężenie każdego z kolorów, natomiast [255,255,255] to kolor biały, ponieważ światło jest maksymalne.

CMYK

CMYK w przeciwieństwie do RGB tworzy się za pomocą łączenia barw podstawowych farb drukarskich. C - cyjan (ang. Cyan), M - magenta, (ang. Magenta), Y - żółty (ang. Yellow), K - czarny (ang. blacK).

CMYK jest wszędzie tam gdzie używana jest metoda druku – ulotki, plakaty, zdjęcia itd. Podczas druku zaczynamy od podłoża białego, tak więc chcąc stworzyć jakiś kolor musimy łączyć barwy podstawowe w proporcjach procentowych.

Nie ma możliwości uzyskania tą metodą wszystkich barw, które może zobaczyć ludzkie oko. W związku z tym wniosek jest taki, że przestrzeń RGB jest obszerniejsza niż CMYK – prościej ujmując ma więcej kolorów niż CMYK. Zamiana RGB na CMYK zawsze jest stratna dla grafiki.

Zdjęcie wyświetla się w przestrzeni RGB, a CMYK nie jest wstanie uzyskać wszystkich kolorów, które są w przestrzeni RGB. Drukarka miesza kolory, próbując uzyskać idealny efekt z różnym skutkiem. Graficy tworzą projekty do druku w programach, które umożliwiają pracę wyłącznie na przestrzeni barwowej CMYK.


źródło: http://help.adobe.com/pl_PL/acrobat/using/WS7dd5c1363434bb705ef7070413076c37057-7fff.html

Po co jesteśmy.

(10 grudnia 2013 rok, Ziębice)

Ta strona powstała specjalnie dla was, aby nieco rozjaśnić pewne sprawy związane naszymi usługami reklamowymi i serwisu GSM.

Podstawowe pojęcia formatów ulotek, rodzajów kolorów, zmiany oprogramowania telefonów nie są dla wszystkich jasne, dlatego zależy nam żebyście wiedzieli na ten temat więcej.

Zakładając że jesteś nie tylko naszym klientem lub dopiero nim będziesz musisz wiedzieć pewne rzeczy, żeby lepiej zrozumień na czym polegają usługi które oferujemy.

Projektowanie stron internetowych Rutek Usługi Internetowe i Komputerowe
ul. Kolejowa 26
57-220 Zięice
tel. 74 8 191 725
Czynne:
PN - PT godz. 9:15 - 17:00